# S0603-271NH2D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S0603-271NH2D
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s0603-271nh2d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s0603-271nh2d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 200 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.2Ohm Max
- **Frequency:** 900MHz
- **Height:** 0.040" (1.02mm)
- **Inductance:** 270 nH
- **Material:** Alumina
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 22 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** Â±3%