# S0402-8N2H3S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S0402-8N2H3S
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s0402-8n2h3s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s0402-8n2h3s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 130mOhm Max
- **Frequency:** 4.4GHz
- **Height:** 0.030" (0.76mm)
- **Inductance:** 8.2 nH
- **Material:** Alumina
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** Â±3%