# S0402-68NJ1B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S0402-68NJ1B
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s0402-68nj1b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s0402-68nj1b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 100 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.18Ohm Max
- **Frequency:** 1.62GHz
- **Height:** 0.030" (0.76mm)
- **Inductance:** 68 nH
- **Material:** Alumina
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%