Part Number: S0402-2N2G1S Manufacturer: API Delevan Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/s0402-2n2g1s RFQ URL: https://distyparts.com/product/s0402-2n2g1s#rfq Summary: S0402-2N2G1S is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by API Delevan Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: S0402-2N2G1S is a fixed inductors from API Delevan Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 950 mA DC Resistance (DCR): 90mOhm Max Frequency: 8.5GHz Height: 0.030" (0.76mm) Inductance: 2.2 nH Material: Alumina Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Q @ Freq: 18 @ 250MHz Shielding: Unshielded Size: 0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm) Supplier Device Package: 0402 (1005 Metric) Tolerance: ±2% Type: Drum Core, Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/api-delevan-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/s0402-2n2g1s