# S030W-052C1050-L03-UN-D2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S030W-052C1050-L03-UN-D2
- **Manufacturer:** Thomas Research Products
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s030w-052c1050-l03-un-d2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s030w-052c1050-l03-un-d2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cULus, EN
- **Current:** 1.05A
- **Dimming:** Analog
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** OCP, OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 13.19" L x 1.17" W x 1.03" H (335.0mm x 31.0mm x 28.0mm)
- **Standard Number:** 8750
- **Termination Style:** Terminal Block
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC