# S-8520F25MC-BNKT2G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S-8520F25MC-BNKT2G
- **Manufacturer:** ABLIC Inc.
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** DC DC Switching Controllers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s-8520f25mc-bnkt2g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s-8520f25mc-bnkt2g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/62/-3/1662-3198-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Sync:** No
- **Control Features:** Enable
- **Duty Cycle (Max):** 100%
- **Frequency:** 300kHz
- **Function:** Step-Down
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Phases:** 1
- **Output Type:** Transistor Driver
- **Supplier Device Package:** SOT-23-5
- **Synchronous Rectifier:** No
- **Topology:** Buck
- **Voltage:** 2.5V ~ 16V