# S-818A60AMC-BHOT2G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S-818A60AMC-BHOT2G
- **Manufacturer:** ABLIC Inc.
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s-818a60amc-bhot2g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s-818a60amc-bhot2g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/62/-3/1662-3198-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 500 nA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 45dB (100Hz)
- **Supplier Device Package:** SOT-23-5
- **Voltage:** 10V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.2V @ 60mA