# S-1313A32-A4T1U3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S-1313A32-A4T1U3
- **Manufacturer:** ABLIC Inc.
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s-1313a32-a4t1u3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s-1313a32-a4t1u3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/62/-2/1662-2998-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 1.35 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **Protection Features:** Overcurrent, Thermal Shutdown
- **Supplier Device Package:** HSNT-4-A
- **Voltage:** 5.5V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.32V @ 100mA