# RZF1-1A4-L018
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RZF1-1A4-L018
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rzf1-1a4-l018
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rzf1-1a4-l018#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/54/12865477-PB3355-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 29.5 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 18VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 16 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 12.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.8 VDC
- **Operate Time:** 8 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 6 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 400VAC - Max
- **Termination Style:** PC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)