# RY612012
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RY612012
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ry612012
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ry612012#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/61/12866185-PB2764-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 19.2 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 9 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 400VAC - Max