# RXM-916-ES
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RXM-916-ES
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rxm-916-es
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rxm-916-es#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** PCB, Surface Mount
- **Current:** 6.5mA
- **Data Interface:** PCB, Surface Mount
- **Data Rate (Max):** 56kbps
- **Frequency:** 916MHz
- **Modulation or Protocol:** FM, FSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Sensitivity:** -102dBm
- **Supplier Device Package:** Module
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V