# RXM-433-RM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RXM-433-RM
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rxm-433-rm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rxm-433-rm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** Through Hole
- **Applications:** ISM, Garage Door Openers, RKE
- **Current:** 14mA
- **Data Interface:** PCB, Through Hole
- **Data Rate (Max):** 10kbps
- **Frequency:** 433MHz
- **Modulation or Protocol:** ASK, OOK
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Sensitivity:** -100dBm
- **Supplier Device Package:** 7-SIP
- **Voltage:** 3.9V ~ 9V