# RXM-433-LC-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RXM-433-LC-S
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rxm-433-lc-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rxm-433-lc-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** PCB, Surface Mount
- **Applications:** ISM, Garage Door Openers, RKE
- **Current:** 5mA
- **Data Interface:** PCB, Surface Mount
- **Data Rate (Max):** 5kbps
- **Frequency:** 433MHz
- **Modulation or Protocol:** ASK, OOK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C
- **Sensitivity:** -95dBm
- **Voltage:** 2.7V ~ 4.2V