# RXM-418-LR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RXM-418-LR
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rxm-418-lr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rxm-418-lr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** Castellation
- **Applications:** Home/Industrial Automation, Lighting, Remote Control, RKE, Security
- **Current:** 5.2mA
- **Data Interface:** Serial
- **Data Rate (Max):** 10kbps
- **Features:** Long Range
- **Frequency:** 418MHz
- **Modulation or Protocol:** ASK, OOK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Sensitivity:** -112dBm
- **Voltage:** 2.1V ~ 3.6V