# RXD-315-KH2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RXD-315-KH2
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rxd-315-kh2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rxd-315-kh2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** PCB, Surface Mount
- **Applications:** Garage Openers, RKE, Security Alarms
- **Current:** 5.2mA
- **Data Interface:** PCB, Surface Mount
- **Data Rate (Max):** 10kbps
- **Features:** Built-in Remote Control Decoder
- **Frequency:** 315MHz
- **Modulation or Protocol:** ASK, OOK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C
- **Sensitivity:** -112dBm
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V