# RWR81S22R1FSB12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RWR81S22R1FSB12
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rwr81s22r1fsb12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rwr81s22r1fsb12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Failure Rate:** S (0.001%)
- **Features:** Military, Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 22.1 Ω
- **Size:** 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%