# RWM06344701JS09E1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RWM06344701JS09E1
- **Manufacturer:** Vishay Huntington Electric Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rwm06344701js09e1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rwm06344701js09e1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/44/13934441-RWMC-4.7K-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 8W
- **Resistance:** 4.7 kΩ
- **Size:** 0.291" Dia x 1.327" L (7.40mm x 33.70mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±75ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%