# RW2S0DA24R0JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RW2S0DA24R0JE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rw2s0da24r0je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rw2s0da24r0je#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.231" (5.87mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 24 Ω
- **Size:** 0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm)
- **Supplier Device Package:** SMD J-Lead, Pedestal
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%