# RW2S0CBR240JT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RW2S0CBR240JT
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rw2s0cbr240jt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rw2s0cbr240jt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.227" (5.77mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 240 mΩ
- **Size:** 0.407" L x 0.226" W (10.34mm x 5.74mm)
- **Supplier Device Package:** SMD J-Lead, Pedestal
- **Temperature Coefficient:** ±90ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%