# RW1S5CAR150JET
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RW1S5CAR150JET
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rw1s5car150jet
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rw1s5car150jet#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.164" (4.17mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 1.5W
- **Resistance:** 150 mΩ
- **Size:** 0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
- **Supplier Device Package:** SMD J-Lead, Pedestal
- **Temperature Coefficient:** ±90ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%