# RW1S0BAR050FT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RW1S0BAR050FT
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rw1s0bar050ft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rw1s0bar050ft#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.141" (3.58mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 50 mΩ
- **Size:** 0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
- **Supplier Device Package:** SMD J-Lead, Pedestal
- **Tolerance:** ±1%