# RVC0805JT6M80
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RVC0805JT6M80
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rvc0805jt6m80
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rvc0805jt6m80#rfq
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 6.8 MΩ
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%