# RV8H-L-D12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RV8H-L-D12
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rv8h-l-d12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rv8h-l-d12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/42/12864281-1885-1078-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 14.6 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 6 A
- **Features:** Socket Included
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 10.8 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.84 VDC
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Switching Voltage:** 400VAC, 125VDC - Max