Part Number: RV8H-2S-D18 Manufacturer: Idec Category: Relays Subcategory: Power Relays, Over 2 Amps Product URL: https://distyparts.com/product/rv8h-2s-d18 RFQ URL: https://distyparts.com/product/rv8h-2s-d18#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/86/42/12864281-1885-1078-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/42/12864281-1885-1078-ND.jpg Summary: RV8H-2S-D18 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Idec and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: RV8H-2S-D18 is a power relays, over 2 amps from Idec. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Coil Current: 24 mA Coil Type: Non Latching Coil Voltage: 18VDC Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Material: Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) Contact Rating (Current): 6 A Features: Socket Included Mounting Type: DIN Rail Must Operate Voltage: 14.4 VDC Must Release Voltage: 1.26 VDC Operate Time: 15 ms Operating Temperature: -40°C ~ 70°C Relay Type: General Purpose Release Time: 15 ms Switching Voltage: 250VAC - Nom Termination Style: Spring Terminal Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/idec Category Page: https://distyparts.com/category/relays/power-relays-over-2-amps Canonical URL: https://distyparts.com/product/rv8h-2s-d18