# RV8H-2L-D24-C1D2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RV8H-2L-D24-C1D2
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rv8h-2l-d24-c1d2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rv8h-2l-d24-c1d2#rfq
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 20 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Features:** Socket Included
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.68 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Nom