# RV40-18/12L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RV40-18/12L
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rv40-18-12l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rv40-18-12l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/19/50/8519509-381-3563-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 10.6 CFM (0.297m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Features:** Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2 W
- **RPM:** 3900 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 105mm L x 77.3mm H
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 58.85mm