# RV2H-2G-D110-C1D2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RV2H-2G-D110-C1D2
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rv2h-2g-d110-c1d2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rv2h-2g-d110-c1d2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/78/12867800-1885-1582-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 5.8 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 88 VDC
- **Must Release Voltage:** 7.7 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Nom