Part Number: RV24-5RD-UFL Manufacturer: LAIRD TECHNOLOGIES Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/rv24-5rd-ufl RFQ URL: https://distyparts.com/product/rv24-5rd-ufl#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/14/50/83/14508326-RV24-5RD-MC-ND.pdf Summary: RV24-5RD-UFL is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by LAIRD TECHNOLOGIES and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: RV24-5RD-UFL is a rf antennas from LAIRD TECHNOLOGIES. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Whip, Right Angle Applications: Wi-Fi Frequency (Center: 2.4GHz Frequency Group: UHF (2GHz ~ 3GHz) Frequency Range: 2.4GHz ~ 2.485GHz Gain: 5.5dBi Height (Max): 7.756" (197.00mm) Mounting Type: Connector Mount Number of Bands: 1 Power: 10 W RF Family: WiFi Termination: U.FL (UMCC), IPEX MHF1 VSWR: 1.5 Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/laird-technologies Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/rv24-5rd-ufl