# RV24-5RD-RMCX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RV24-5RD-RMCX
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rv24-5rd-rmcx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rv24-5rd-rmcx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Right Angle
- **Applications:** Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 2.4GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.485GHz
- **Gain:** 5.5dBi
- **Height (Max):** 7.756" (197.00mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 10 W