# RURU15080
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RURU15080
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ruru15080
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ruru15080#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 150A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 200 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-218
- **Technology:** Avalanche
- **Voltage:** 1.9 V @ 150 A