Part Number: RURP8100CC Manufacturer: Harris Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/rurp8100cc RFQ URL: https://distyparts.com/product/rurp8100cc#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/20/29/8120296-2156-RURP820CC-ND.jpg Summary: RURP8100CC is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Harris Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: RURP8100CC is a diodes - rectifiers - arrays from Harris Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 100 A @ 1000 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -65°C ~ 175°C Reverse Recovery Time (trr): 100 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-220 Technology: Avalanche Voltage: 1.8 V @ 8 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/harris-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/rurp8100cc