# RURP8100CC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RURP8100CC
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rurp8100cc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rurp8100cc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 A @ 1000 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 100 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Technology:** Avalanche
- **Voltage:** 1.8 V @ 8 A