# RUC-2052-26-5120-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RUC-2052-26-5120-K
- **Manufacturer:** Altech Corporation
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ruc-2052-26-5120-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ruc-2052-26-5120-k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 62.8 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 16 A
- **Features:** Test Button
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 96 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 440VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 6 Pin