# RU4S-M-A24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RU4S-M-A24
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ru4s-m-a24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ru4s-m-a24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 42.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 6 A
- **Features:** Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VAC
- **Must Release Voltage:** 7.2 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max