# RU4S-D110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RU4S-D110
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ru4s-d110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ru4s-d110#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.9 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 6 A
- **Features:** Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 88 VDC
- **Must Release Voltage:** 11 VAC/DC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max