# RTX-2016AD333-S-26.000-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTX-2016AD333-S-26.000-TR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rtx-2016ad333-s-26-000-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rtx-2016ad333-s-26-000-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2mA
- **Frequency:** 26 MHz
- **Frequency Stability:** ±500ppb
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 3.3V