# RTX-104CD31-S-32.000-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTX-104CD31-S-32.000-TR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rtx-104cd31-s-32-000-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rtx-104cd31-s-32-000-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2mA
- **Frequency:** 32 MHz
- **Frequency Stability:** ±1.5ppm
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 1.8V