# RTR24DW200M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTR24DW200M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rtr24dw200m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rtr24dw200m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 25
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Resistance:** 20 Ω
- **Resistive Material:** Wirewound
- **Size:** Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%