# RTF10R1S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTF10R1S
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rtf10r1s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rtf10r1s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Raised
- **Actuator Type:** Rotary with Shaft
- **Circuit:** BCD
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Current Rating (Amps):** 100mA
- **Height Above Board:** 0.236" (6.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Voltage Rating:** 5VDC