# RTE1002G14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTE1002G14
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rte1002g14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rte1002g14#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CK/N1/02/CKN10263DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Raised
- **Actuator Type:** Rotary with Shaft
- **Contact Material:** Bronze
- **Current Rating (Amps):** 100mA
- **Height Above Board:** 0.322" (8.18mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Voltage Rating:** 30VDC