# RTE1000R13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTE1000R13
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rte1000r13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rte1000r13#rfq
- **Contact Material:** Bronze
- **Current Rating (Amps):** 100mA
- **Mounting Type:** Through Hole, Reverse
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 30VDC