# RTE1000N13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTE1000N13
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rte1000n13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rte1000n13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Flush, Recessed
- **Actuator Type:** Rotary for Tool
- **Circuit:** BCD
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Bronze
- **Current Rating (Amps):** 100mA
- **Height Above Board:** 0.167" (4.25mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 30VDC