# RTE0300G04
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTE0300G04
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rte0300g04
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rte0300g04#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/97/60/14976050-401-1026-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Flush, Recessed
- **Actuator Type:** Rotary for Tool
- **Circuit:** SP3T
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Bronze
- **Current Rating (Amps):** 100mA
- **Height Above Board:** 0.168" (4.27mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Voltage Rating:** 30VDC