# RTDW3R-500RF8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTDW3R-500RF8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rtdw3r-500rf8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rtdw3r-500rf8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/87/48/14874836-696-1966-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 100°C
- **Resistance @ 0°C:** 500 Ω
- **Resistance Tolerance:** ±1%
- **Temperature Coefficient:** 6000ppm/°C