# RTDW3B-500RF8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTDW3B-500RF8
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rtdw3b-500rf8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rtdw3b-500rf8#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 3 mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 100°C
- **Resistance @ 0°C:** 500 Ω
- **Resistance Tolerance:** ±1%
- **Temperature Coefficient:** 4500ppm/°C