# RTDS1206B-100R8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTDS1206B-100R8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rtds1206b-100r8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rtds1206b-100r8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C
- **RTD Material:** Platinum (Pt)
- **Resistance @ 0°C:** 100 Ω
- **Resistance Tolerance:** ±0.3%
- **Temperature Coefficient:** 3850ppm/°C