# RTAP3ES12M25NP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RTAP3ES12M25NP
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rotary Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rtap3es12m25np
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rtap3es12m25np#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/22/73/15227342-CKN12267-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 25.00mm
- **Actuator Type:** Round (6mm Dia), Slotted
- **Angle of Throw:** 30°
- **Circuit per Deck:** BCD with Complement
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Timing:** Non-Shorting (BBM)
- **Current Rating (Amps):** 20mA (AC/DC)
- **Depth Behind Panel:** 12.60mm
- **Index Stops:** Fixed
- **Mounting Type:** Panel Mount, Through Hole
- **Number of Decks:** 1
- **Number of Positions:** 12
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 25 V