# RT424005F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RT424005F
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rt424005f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rt424005f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 80.6 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 5VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 3.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.5 VDC
- **Operate Time:** 8 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 6 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 400VAC - Max