# RT20C16G20NN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RT20C16G20NN
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Liquid Filtration
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rt20c16g20nn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rt20c16g20nn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial
- **Diameter:** 2.598" (66.00mm)
- **Height:** 20.000" (508.00mm)
- **Operating Temperature:** 60°C - Max