# RT1210CRE0714K7L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RT1210CRE0714K7L
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rt1210cre0714k7l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rt1210cre0714k7l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/1-/10/311-10KDDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 14.7 kΩ
- **Size:** 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.25%